

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 880 mV |
| Reverse Recovery Time | 85 ns |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 400 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 40 A |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Reverse Current | 50 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 1664
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18809
Ext.Price$0.18809
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18809 | $0.18809 |
| 10 | $0.14790 | $1.47900 |
| 50 | $0.13587 | $6.79350 |
| 100 | $0.12482 | $12.48200 |
| 500 | $0.12226 | $61.13000 |
| 1000 | $0.12054 | $120.54000 |
| 3000 | $0.11200 | $336.00000 |
| 5000 | $0.09917 | $495.85000 |
